Channel Add

Teoman - Ne Ekmek Ne De Su (1996)

Abone Olmak İçin Tıklayın: http://bit.ly/2NDSs4i
20 Kasım 1967´de Giresun Aluçra´da dünyaya gelen Teoman Yakupoğlu, müzikle lise yıllarında yoğunluklu olarak ilgilenmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun.
İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları bölümünde masterini tamamlayan Teoman, ilk müzik grubu Mirage´i 1986 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurdu ve uzun yıllar bu grubun solistliğini yaptı. Bir çok konser ve kayıt çalışmalarının ardından, grubun 90'lı yılların başında dağılması ile birlikte çeşitli sanatçıların albümlerinde ve Black Rose, Mavi Sakal, Indians gibi bir çok grupta solist olarak yer aldı.
1990 yılında 4.Kuşadası Altın Güvercin Yarışması'nda “SINIRSIZ DÜNYA” isimli besteyle finalde yarıştı.
1994 yılında Ercüment Vural ve Işığın Yansıması grubunun üyesi Murat Özyüksel'in çıkardığı "Bir Çiçek Yılı Sonra isimli" solo albümünde 4 şarkıyı seslendirdi.
1995 yılında ilk solo albümünün hazırlıklarına başladı.
1996'de ilk albümü Teoman'ı İstanbul Plak’dan çıkardı. Albümü içeren parçaların 7'sinin müziği ve 9'unun sözleri Teoman'a ait.
1996 yılında Roxy´de gerçekleştirilen 'Roxy Müzik Yarışması'nda, ilk solo albümünde de yer alan 'Ne Ekmek Ne de Su' ve 'Yollar' isimli parçalarıyla 'en iyi beste' ve 'en iyi grup' ödüllerini aldı. Prodüktörlüğünü başarılı bir isim olan Rıza Erekli'nin üstlendiği bu albüm, başındaki olumlu eleştirilerin yanı sıra, 1997'nin sonunda müzik yazarları tarafından yılın en iyi albümü seçildi.
1998 yılında piyasaya çıkan 'O' isimli ikinci albümünde NR1 Müzik ile çalışmaya başlayan Teoman, bu albümle kendine özgü vokal performansının yanısıra söz yazarı ve besteci olarak da kendini kanıtladı. Bu albümün 'O' adını taşıyan klibi, Cumhuriyet Gazetesi tarafından da yılın klibi seçilmiştir.

Uyanıver gökyüzüyle sonsuzluğa
Unutuver hatırlatırsa ellerin
Süzülsün dudaklarından yıllar boyunca
Son bir nefes, acın katlanınca

Bana yoksun biliyorum
Usul usul eriyorum
Kararıyor gözlerim
Hep yorgunum

Yığılır kalır yüreğim donuk gözlerinde
Ter atar deniz geceler indiğinde

Bana yoksun biliyorum
Usul usul eriyorum
Kararıyor gözlerim
Hep yorgunum

Ne ekmek ne de su
Sensizlik korkusu
İstemem yeter ki sen
Yanımda ol yeter

Söz: Fazlı Teoman Yakupoğlu, Barlas Erinç
Müzik: Barlas Erinç


#Teoman #NeEkmekNeDeSu