Türkiye Alev Alev! İlk Deniz Sondajını Yapacak YENİ Gelişme! FATİH AKDENİZDE

Türkiye için flaş gelişme! 'Fatih' ilk seferine çıkıyor
Akdeniz’de sondaj çalışması yapacak Fatih gemisi, bugün Antalya’dan görevine çıkıyor. 12 bin metreye kadar deniz sondajı yapabilecek gemide 200 uzman görev alacak.

Kanalıma Ücretsiz Abone olmak için:
https://www.kisa.link/LjMt

Türkiye, dünyanın en büyük havalimanının hizmete açılması ile birlikte yaşadığı gurura ilave olarak bugün Fatih gemisinin Doğu Akdeniz'de başlatacağı sondaj çalışması ile de büyük bir gurur daha yaşayacak. Fatih gemisi, Akdeniz'deki ilk sondajını bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla "Alanya-1" kuyusunda yapacak.

Geçtiğimiz mayıs ayında dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Akdeniz'e uğurlanan Fatih gemisi ilk sondajını kazacak. "Alanya-1" kuyusu ile sondaja başlaması planlanan gemide 200'den fazla yerli ve yabancı uzman görev alacak.

Akdeniz'de doğalgaz ve petrol arayacak olan Hidrokarbon sondaj gemisi Fatih'in ilk derin deniz sondaj işlemleri Bakan Dönmez'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

MODERN VE TEKNOLOJİK

Dönmez, ekim sonuna doğru Antalya açıklarında ilk derin deniz sondaja başlanacağını ifade ederek, "Fatih, Antalya'da limandan demir aldı ve yola çıktı. Şu anda lokasyonda" diye konuşmuştu. Antalya açıklarında derin deniz sondajı yapılacağını belirten Dönmez, "2 bin 500 metre derinlik söz konusu. Deniz tabanından itibaren de 5 bin ila 6 bin metre aşağıya inilecek. Son derece modern ve teknolojikbir altyapıyı kullanıyoruz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken tüm çalışmaları yaptık" ifadelerini kullanmıştı.

12 BİN 200 METREYE KADAR SONDAJ

Çalışmalarına öncelikle Akdeniz'de yoğunlaşacak 229 metre uzunluğundaki Fatih gemisi, 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabiliyor. Uluslararası kural ve düzenlemelere uygun operasyon gerçekleştirmeye elverişli gemi, çalışmalarını iş güvenliği standartlarına uygun ve çevre dostu olarak sürdürecek.

ilk sondaj gemisi,
sondaj gemisi Fatih
fatih gemisi kimin,
fatih gemisi antalya'da,
ilk yerli sondaj gemisi,
fatih gemisi özellikleri,
fatih yola çıkıyor,
sondaj gemisi fatih denize indi,
türkiyenin ilk sondaj gemisi,
fatih gemisi haberleri,
fatih akdeniz,
doğalgaz rezervleri fatih,
doğalgaz haberleri,

#gündem #haber #sondakika #akdeniz #fatih
Flag Counter
Bumerang - Yazarkafe