Bir Kutup Ayısının Anıları - Yōko Tawada | viKİTAP Serisi 11

Dili olsa da anlatsa deriz ya, işte bu ayının dili değil ama bir kalemi var. Bu ayıların da diyebiliriz aslında. Kafkavari bir kitap ile karşı karşıyayız. İlginç ve sıradan. Sürükleyici ve durağan...

Kitabın Açıklaması (Tanıtım Bülteninden):
Ödüllü yazar Yoko Tawada’dan buluşlarıyla benzersiz, yaratıcılığıyla ilham veren bir roman: Bir Kutup Ayısının Anıları. Tawada, düş ile gerçeği ustalıkla iç içe geçiren bu metinde üç kuşak kutup ayısının yaşamlarına bakarak ironiden nasibini fazlasıyla almış, alternatif bir Avrupa resmi çiziyor. Kiev’de yaşayan bir kutup ayısı, yazının sağaltıcı gücünü keşfediyor ve akabinde sansürden sürgüne, insanlık marifetleriyle tanışıyor; Doğu Almanya’da gösteri yapan bir kutup ayısı, bir kadına âşık olup ilk öpücüğünü tadıyor; Berlin Hayvanat Bahçesi'nde dünyanın en meşhur kutup ayısı bebek Knut, ilk adımlarını atıyor ve Bir Kutup Ayısının Anıları, bir otobiyografinin nasıl yazıldığını anlatıyor. Kuzey Kutbu’nun ıssız ufuklarından parlak sirk ışıklarına, eski Sovyetler Birliği’nden yeni Berlin’e uzanan bir roman bu; eli kalem tutan üç kuşak kutup ayısının sayfalarında özgürce gezindiği, yazının tüm olanak ve olasılıklarını zarafetle irdeleyen bir roman.
Gerçeküstü olanı şaşılacak bir hakikat duygusuyla kuşatan, Kafka ve Bulgakov’un klasiklerine göndermeler yapan Bir Kutup Ayısının Anıları, yazının sonsuz olanaklarını gözler önüne seriyor. Karşınızda: Buz gibi güzel, kalem kadar keskin ve bir kar tanesi kadar eşsiz bir metin.

Kitabın Adı: Bir Kutup Ayısının Anıları
Kitabın Yazarı: Yōko tawada
Çevirmen: Zehra Kurttekin
Yayınevi: Siren Yayınları
İlk Baskı/Baskı Sayısı: 2018/1
Sayfa Sayısı: 223


Ayrıca kitaplar hakkında konuşmaya devam etmek isterseniz aşağıdaki listeye bir göz atın
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-rZ2W7qbUIehBpZzCLPlfFgFoFWi4RGG


Gezi deneyimlerimizi paylaştığımız bir liste de ahan da burada!
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-rZ2W7qbUIdkvZU67CHLJ8Q6DvK0Y6Tw


Videoları çektiğimiz cihaz: Sony Xperia XA1 Ultra

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/mr.mrs.unall/
Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/mrmrsunal
Patreon hesabımız: https://www.patreon.com/mrmrsunal

İletişim adresi: mrmrsunal@outlook.com
Flag Counter
Bumerang - Yazarkafe