Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking | viKİTAP Serisi 10

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking'in yazdığı ve milyonlar satan kitabını okudum ve sizinle görüşlerimi paylaşıyorum. Ortalama bir okuyucu için ağır sayılabilecek bir kitap olması beni şaşırttı çünkü bu kadar çok satması mümkün olmaması lazım. Sanırım hastalığının getirdiği bir bilinirlikten dolayı bu başarıyı elde etti. Yaptığı iş, yazdığı kitap bir çok gencin fiziğe yönelmesine katkı sundu.

Zamanın kısa tarihinden bahsederken aslında insanlığın, evrenin ve bilimin tarihini ele alıyor Stephen Hawking. Kendi çalışma alanında yazdığı bir kitabı bu kadar objektif yazabilmek de bir beceri ve yetenek ister. Fiziğe ilgili arkadaşlarımın okumasını tavsiye ederim ama diğerleri için sıkıcı olacağı kanaatindeyim. Tercih sizin...


Kitabın Açıklaması:
Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.
Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.”
– The New York Times
“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
– Time
“Usta işi.”
– The Wall Street Journal


Kitabın Adı: Zamanın Kısa Tarihi
Kitabın Yazarı: Stephen Hawking
Çevirmen: Mehmet Ata Arslan
Yayınevi: Alfa Yayınları
İlk Baskı/Baskı Sayısı: 2013/64. Baskı (Yeni Çeviriyle)
Sayfa Sayısı: 264Ayrıca kitaplar hakkında konuşmaya devam etmek isterseniz aşağıdaki listeye bir göz atın
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-rZ2W7qbUIehBpZzCLPlfFgFoFWi4RGG


Gezi deneyimlerimizi paylaştığımız bir liste de ahan da burada!
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-rZ2W7qbUIdkvZU67CHLJ8Q6DvK0Y6Tw


Videoları çektiğimiz cihaz: Sony Xperia XA1 Ultra

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/mr.mrs.unall/
Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/mrmrsunal
Patreon hesabımız: https://www.patreon.com/mrmrsunal

İletişim adresi: mrmrsunal@outlook.com
Flag Counter
Bumerang - Yazarkafe